Bu nasıl bayramdır anlamadım. Büyüklerimizin dilinde temrin olmuş “eskiden” diye başlanan cümlelere hak verir oldum.

Tamam anladım. Bu bayram Ramazan Bayramı olmadığından şeker kolleksiyoncusu çocuklar kapıda bitmiyorlar.
Tamam anladım. Valilik ve belediyelerin toplu kesim yerleri baskısından bunalan insanlar kurbanlıklarını kesim merkezi yakınlarındaki satış merkezlerinden bayram günü alarak kesiyorlar.

Ama bize Kurban Bayramlarını özel yapan gelenek ve göreneklere ne olacak. Hani bazen haftalar öncesinden alınan koyunlar bahçede ya da balkonda geceler boyu “meee”ler de bizi uyutmazlardı. Hani bayrama kadar olan sürede o hayvanları beslemek için mahallede yeşil ot arar, bulamayınca da balkondaki yaprağı uzun ve adını bilmediğimiz bitkileri yolardık da annelerimiz kızardı. Hani diğer herşey kadar kesin bir gerçek olan ölümü o yaşlardan hafızalarımıza kazırcasına, günlerce sevdiğimiz hayvanı gözlerimiz önünde keserek öğretirlerdi ve de bu acı yetmezmişcesine hayvanın kanından bir damla alıp, alnımızın ortasına sürerek bizi Hint fakirlerine benzetirlerdi. Hani mahallede hiç görmediğimiz kediler mekanımızı istila ederlerdi. Hani en fakirimizin evinde en çok et toplanırdı da olmayan derin dondurucularda saklanamadığı için etler bolca bolca yenirdi. Hani ilk gün kurban telaşesinin hemen ardından önce ölüler ziyaret edilir, mezarlıklar gezilirdi de dirilerle bayramlaşma biraz ertelenirdi. Hani ikinci gün ziyaretlerinin akabinde biriktirdiğimiz harçlıklar, ailelerimizden habersiz gittiğimiz lunaparklarda tüketilirdi. Hani…

Eskiden başka imiş bayramlar gerçekten. Yeni nesil bu tadlardan mahrum büyüyor. Artık aynı aparmanda bile bayramlaşma adeti yokolmuş durumda. Kurban kesmek dini vazife veya adet olmaktan çıkmış gibi. Çocuklara bayram harçlığı diye bir şey yok. Artık bayramlar tatil fırsatı gibi görünüyor. Mevsime zıt iklim yaşayan şehirlerde otel rezervasyonları yapılarak, bayramlar bayram(!) tadında vur patlasın-çal oynasın yaşanıyor. Uzak şehirlere kaçmayanlar da bu boş günleri eş-dost ziyaretleri yerine kocaman alışveriş merkezlerinde tüketiyorlar.

Kimseyi yargılamak için değil sözlerim. Sadece çocukluğumdaki bayramlara özlemimin taşması olarak algılansın.